Przyjaźń

Izaak przyjaźnił się z Rachelą już od wczesnej młodości. Pociąg fizyczny nie grał dla niego istotnej roli. Owszem, przez lata przy­jaźni uprawiał z Rachelą sporadycznie seks, ale nawet nie spłodził z nią potomka. I nie dlatego że nie był do tego zdolny. Broń Boże – miał mnóstwo dzieci, tyle że matkami zostawały inne, a z Rache­lą jedynie spędzał czas. I podczas gdy pozostałe samce walczyły o miejsce w hierarchii, Izaak ze swoją przyjaciółką trzymał się nie­co na uboczu. Oczywiście obserwował, jak się sprawy mają, czyje akcje zwyżkują, a kto stracił, ale tak jakby go to nie dotyczyło. Wolał jeść owoce i iskać się godzinami z Rachelą. Jeśli można by nazwać jakieś pawiany ?szczęśliwymi”, to tylko tych dwoje.

Robert Sapolsky, kalifornijski neurolog, przez łata śledził i do­kumentował życie grupy małp w afrykańskim Serengeti i to tak dokładnie, że może podać, jak czuł się Izaak tego a tego dnia. Sa­polsky regularnie pobierał krew samcom, po uprzednim uśpieniu (samice nie były w ten sposób badane – obawiano się uszkodzić przypadkowo płody albo zrobić krzywdę niemowlętom), a prób­ki badał na obecność hormonów stresu, takich jak kortyzol. Im wyższe stężenie kortyzolu, tym niższy próg stresu. U Izaaka Sa­polsky wykrył wyjątkowo małe ilości tego przekaźnika. Izaak nie tylko wydawał się bardziej rozluźniony od swoich współtowarzy­szy, ale i taki był w rzeczywistości.

Podobne obserwacje poczynił Sapolsky na innych pawianach. Okazało się, że im częściej zawierały one długotrwałe przyjaźnie, tym mniej były narażone na stres. Bliskość troskliwych przyjaciół sprawiała, że mniej zagrażały im wszelkie przeciwności losu. To dowód na to, że warto jest zawierać przyjaźnie. W końcu stres nie tylko ogranicza dobre samopoczucie, ale i szkodzi zdrowiu.

Reasumując: Izaakowi opłacała się przyjaźń z Rachelą. Podczas gdy jego koledzy dawno już wąchali kwiatki z powodu starości, chorób czy wojen, Izaak żył sobie dalej zdrowy, jak rydz i spokojnie iskał swoją przyjaciółkę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.